Plastik Lazer Markalama

img

Renk Değişimi, Köpürme veya Oyma
Plastiklerin lazerle markalanması, temel malzeme özellikleri, katkı maddeleri vb. lazer ışığının emilmesi üzerine etki eden bileşenlere oldukça bağlıdır. Enerji girişi, polimerin karbonlaşmasına veya köpürmesine yol açar. Sonuç bir renk değişikliği olur.

Karbonizasyon ve Köpürme
Karbonizasyon (termokimyasal bir süreç) koyu renkli markalamalar üretir. Köpürme (Soğuma esnasında etrafı çevrilmiş çok küçük gaz kabarcıkları formu) malzemede açık tonda markalamalar üretir. Katkı maddeleri soğurulma özelliklerini geliştirebilirler ve renk değişikliği genellikle polimerin termal etkileşiminden kaynaklanır.

Fotokimyasal İşlem
Ağartma ve Foto Redüksiyon işlemleri için 532 nm (yeşil) ve 355 nm (UV) harmonik dalga boyları kullanılabilir. Çoğu durumda, UV lazer ışını ile foto redüksiyona "soğuk markalama" da denir; zira neredeyse kayda değer hiçbir ısıtma ve dolayısıyla herhangi bir maddi hasarı meydana gelmez.

Katkı Maddeli Plastikle
Lazere duyarlı katkı maddelerinin plastiklerde kullanılması bazı uygulamalarda önemli avantajlara neden olabilir. Plastiklerdeki katkı maddeleri kontur netliğini ve kontrastını önemli ölçüde artırabilir ve böylece içeriğinin okunabilirliğini kolaylaştırır. Örneğin makine tarafından okunabilir kodlarda bu daha da önemli hale gelir. Şeffaf ve yarı şeffaf malzemeler söz konusu olduğunda, katkıların daha eşit bir kontrast dağılımı vardır. Katkı maddelerinin eklenmesi, ürün renklerinin geniş bir seçimine izin verir ve bu bazı malzemelerin markalanabilirliği için çok önemlidir.

Ön ve son işlem gerektirmez. Yüksek kontrastlı ve aşınmaya dirençli markalamalar. Mekanik yöntemlerden daha hızlı. Zarar görmemiş yüzeyler (renk değişimi). Markalanabilen çok ince çizgi genişlikleri. Esnek, özgün markalama. Ulaşılması zor yerler için uygun. Alfanümerik metin, seri numaralar, logo, grafik, barkodlar ve karekodla.
Plastik lazer markalamada fiyatlandırma, ürünün özelliği, cinsi, lazer markalama yapılacak yazının, logonun, ve resimin büyüklüğü ile lazer markalamanın derin yada yüzelsel yapılması göz önüne alınarak plastik lazer markalama ücreti hesaplanır.